Očkování proti klíšťové encefalitidě

Hlavní stránka | Očkování | Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťatům neexistuje. Klíšťata přenášejí celou řadu infekčních chorob. V našich podmínkách je to nejčastěji virové onemocnění nazývané klíšťová encefalitida. Klíšťata také velmi často přenášejí baktérií způsobované onemocnění označované jako lymeská borelióza. Proti borelióze v současné době očkovací látka neexistuje a chorobu léčíme více či méně úspěšně antibiotiky.

Jedinou možností jak se chránit proti klíšťové encefalitidě je očkování. Proti jejímu původci, což je virus, neučinkují žádná antibiotika.Česká republika patří mezi země , kde se klíšťová enecfalitida vyskytuje skutečně často.Ročně se objeví 400–750 nemocných a každým rokem se počty zvyšují.
V současné době existují kvalitní očkovací látky jak pro děti tak pro dospělé od dvou výrobců. Podávají se ve třech dávkách. Po první dávce se druhá podává za jeden až tři měsíce, třetí dávka za 9–12 měsíců. Přeočkování se provádí jednou dávkou po třech letech. V současné době se připravuje změna. Ta bude umožňovat, že od druhého přeočkování se bude vakcína podávat až po pěti letech od prvního přeočkováníé. Toto rozšíření intervalu mezi přeočkováními však bude platit je pro mladší šedesáti let.U lidí starších šedeáti let zůstává přeočkování každé 3 roky.

Zkrácené schéma očkování slouží v případě odjezdu do ohniska nákazy v sezóně. U dostupných vakcín se poněkud liší a vždy o něm rozhoduje lékař.
Očkování je spojeno s mýtem, že by se nemělo provádět v letních měsících. Není to pravda, očkovat se může kdykoliv během roku. Očkovaný člověk však musí vědět, že je spolehlivě chráněn teprve teprve za 14 dní od podání druhé dávky.