Očkování proti rakovině děložního čípku

Hlavní stránka | Očkování | Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu druhé nejčastější onkologické onemocnění žen.Každý den umírá v české republice na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena.
Díky vědeckému pokroku a vývoji moderních technologií je nyní dostupné očkování proti nejvíce agresivním typům HPV(lidský papilomavirus) typu 16 a 18, které jsou příčinou cca 70% rakoviny děložního čípku.

Dostupnost této očkovací látky a samotné očkování proti rakovině děložního čípku však není dostatečnou ochranou před touto chorobou. I přes možnost očkování zůstávají naprosto nezastupitelné preventivní gynekologické prohlídky. Ty jsou potom společně s očkováním nejlepší možnou ochranou před onemocněním rakovinou děložního čípku.
Ideálním okamžikem k očkování je období ještě před zahájením pohlavního života, ale prospěch z očkování mají i ženy, které již pohlavním životem žijí.

Očkování sestává ze tří injekcí aplikovaných do deltového svalu. Druhá dávka se podává měsíc po první a třetí 5 měsíců po druhé dávce. O případném přeočkování bude rozhodnuto až po dlouhodobějších sledováních.

Domníváte se, že Vás se to již netýká?

Až 80% procent žen se setká ve svém životě s infekcí HPV a pouze 50–80% v případů infekce spontánně odezní. Zbytek přechází do tzv.perzistentní infekce, která je prvním předpokladem vzniku nádorových zmén. Toto riziko se s věkem zvyšuje.
V současné době jsou na trhu dva typy vakcín, Silgard a Cervarix.